Alma mother

Alma mother

Szeretettel nevelni

2016. november 03. - zenkoe

 

Gary Chapman Gyerekekre hangolva c. könyvében ír a gyermekek 5 szeretetnyelvéről, vagyis arról, hogy hogyan éreztethetjük a gyermekeinkkel azt, hogy szeretjük őket.

Minden embernek - így a gyerekeinknek is - szükségük van arra, hogy a saját nyelvén éreztessük vele, hogy szeretjük. Mi is ez a szeretetnyelv? 5 olyan csatorna amin keresztül a szeretetünket kifejezzük, illetve "megérezzük" ha szeretnek minket. Mivel nem mindenki ugyanazt a szeretet nyelvet "beszéli", illetve "érti", szükséges, hogy megtanuljuk egymás szeretetnyelvét. Hogy érthetőbb legyek, nézzük meg ezeket a nyelveket:

 

  1. pikto-05.pngTesti érintés: ide tartozik a simogatás, ölelés, szemkontaktus, dögönyözés, hancúrozás, barack a fejre, vagy ellenpéldaként a tettlegesség.pikto-01.png
  2. Elismerő szavak: ide tartozik a dicséret, a kedvesség, bátorítás, biztatás, és a bűvös "szeretlek" szó kimondása is. Az sem mindegy hogy mit mondunk és az sem mindegy, hogy hogyan. Mondanivalónk célja az legyen, hogy fejezzük ki, "mennyire értékes, fontos vagy a számomra". Ha csak tehetjük fogalmazzunk pozitívan, azaz mit tegyen, mit szabad, mit lehet, és ne negatívan, tiltásokkal irányítsuk gyermekeinket.pikto-02.png
  3. Minőségi idő: az az idő, amit neki szánsz. Amikor ő van a középpontban, vagy legalábbis egy olyan közös cselekvés ami neki sokat jelent. Pl együtt korcsolyázás ha szeret korcsolyázni, vagy közös társasjáték, jó beszélgetések stb. Ez nagy áldozatot igényel a mai rohanó világban. De bőségesen megtérül, mert a gyerekünk ezért fog megbízni bennünk és hallgatni ránk. pikto-03.png
  4. Ajándékozás: és itt nem csak a születésnapi, karácsonyi, névnapi ajándékokat kell érteni, hanem azt, hogy néha, vagy gyakrabban meg kell lepni egy kis ajándékkal, semmiséggel, csokival, cukorkával, könyvvel,virággal, meglepetéssel...pikto-04.png
  5. Szívességek: amikor a gyermek kedvéért megteszünk valamit. Ez nem jelenti azt, hogy hagyjuk hogy fejünkre nőve dirigáljon nekünk, de vegyük észre, ha szeretetünk jeleként vágyik arra, hogy tegyünk meg valamit.

A szeretetnyelvek segítségével fejezhetjük ki, a szeretetünket. Van akinek az egyik, van akinek a másik kifejezési mód az elsődleges, de figyeljünk oda, hogy annak akinek szánjuk, nem feltétlenül ezen a nyelven érti meg a szeretetünket. Ne sajnáljuk az időt, és energiát, hogy megtanuljuk egymás szeretetnyelveit beszélni!

 

Ajánlott olvasmányok:

ajanlott_konyv.jpg

Kép forrása: http://konyv.ingyenblog.hu

(Terveim szerint ez a bejegyzés folyamatosan bővülni fog)

Gary Chapman: Gyermekekre hangolva, Kamaszokra hangolva, Egymásra hangolva stb. ("... hangolva" sorozat) (Harmat kiadó)

Gary Chapman: A szeretet mint életforma

Dr. Ross Campbell: Nehéz évek (Harmat kiadó)

Balázsné Szűcs Judit: Az EMBER aki óvodás

Dr. Marshall B. Rosenberg: A szavak ablakok vagy falak

Suzanne Vallieres: Pszichotrükkök sorozat

Csíkszentmihályi Mihály: Flow (és a többi könyvei is)

Tanuljunk, de hogyan? (Szerkesztette: Katona András, Ládi László és Victor András; Nemzeti tankönyvkiadó)

Janice VanCleave könyvei.

 

Becsengetés

almamater.jpg

Szia!

Örülök, hogy ide találtál. Ezen a blogon terveim szerint neveléssel és tanítással, tanulással kapcsolatos cikkeket olvashatsz majd. 

3 gyerekes édesanya vagyok és pedagógus. Sok könyvet olvastam a témából és remélem neked is tudok érdekeset, hasznosat mondani. 

Jó helyen jársz, ha:

  • van gyermeked, aki néha másmilyen mint amilyennek szeretnéd látni
  • ha valamilyen tanulási nehézséggel küzdesz
  • ha tudni szeretnéd milyen képességed, adottságod, talentumod van
  • ha szeretnéd a legtöbbet kihozni magadból 
  • vagy csak egyszerűen érdekel a pedagógia, pszichológia, gyereknevelés

Kívánom, hogy érezd jól magad és böngéssz kedvedre.

süti beállítások módosítása